Po pierwsze dlatego, że kukurydza (podobnie jak pozostałe zboża) odwdzięczy się za suplementację krzemem. Jest to roślina, która reaguje silnym rozwojem biomasy nadziemnej (potwierdzone przez IUNG oraz doświadczenia łanowe na Lubelszczyźnie), dlatego warto nawożenie krzemem uwzględnić szczególnie w uprawie kukurydzy kiszonkowej, jak również innych roślin paszowych.
Nawożenie kukurydzy krzemem – praktyka
Aby ocenić faktyczny wpływ suplementacji krzemem na plon i jakość kukurydzy w uprawie łanowej, w 2018 roku w Kraśniczynie przeprowadzono doświadczenie polowe.
Siewu dokonano w opóźnionym terminie agrotechnicznym 9 maja, na glebie bielicowej klasy IVa o średniej zasobności w P, K i Mg. pH gleby wynosiło 5,6. Zbiór przeprowadzono 10.10.2018.
W trakcie wegetacji preparaty zastosowano trzykrotnie, zgodnie z zaleceniami przyjętymi dla upraw rolniczych. Jeden zabieg to 0,5 l na 250 l wody na hektar. Wszystkie zabiegi agrotechniczne były identyczne dla całego pola.
Od pierwszego zabiegu ZumSilem obserwowano korzystne różnice we wzroście i rozwoju roślin. Przewaga kombinacji z krzemem organicznym utrzymywała się do końca okresu wegetacji. Rośliny były wyraźnie ciemniejsze. W zależności od terminu badania zawartość chlorofilu była wyższa o 14-15% w stosunku do kontroli. Długość liścia była większa o ok 7-15%, a jego szerokość w fazie pełni kwitnienia była większa aż o 20%. Masa tysiąca nasion wzrosła o 8%.
Powyższe wyniki biometryczne znalazły również odzwierciedlenie w plonie ziarna – wyższym o 29,8%. Plon ziarna kukurydzy w obiekcie porównawczym wyniósł 6,62 t.
Badania IUNG
Doświadczenie rejestrowe w IUNG wykazało, że po zastosowaniu trzech stymulatorów wzrostu: AdeSil, ZumSil, SiliTom, plon masy nadziemnej kukurydzy w stosunku do kontroli był wyższy średnio dla badanych terminów o 18% w przypadku AdeSilu, 52% w przypadku ZumSil oraz 44% w przypadku SiliTom.
Plon masy korzeni kukurydzy w stosunku do kontroli był wyższy średnio dla badanych terminów o 24% w przypadku AdeSilu, 40% w przypadku ZumSil oraz 48% w przypadku SiliTom.
Badane stymulatory działały także w fazie wyrzucania wiech. W tej fazie notowano przyrosty biomasy kukurydzy od 24% (AdeSil) do 38% (ZumSil i SiliTom) w stosunku do kontroli. W przypadku preparatu ZumSil plon ziarna był wyższy o 12% w stosunku do kontroli.
Preparaty stosowano w dawkach:
- AdeSil (15 kg/ha na 300 l wody – 2 zabiegi),
- ZumSil (0,5 l/ha na 300 l wody – 3 zabiegi),
- SiliTom (7,5 kg/ha na 300 l wody – 2 zabiegi).
