Tegoroczny przebieg pogody uczy nas, że susza zawsze jest problemem w rolnictwie. Z kolei przymrozki potrafią solidnie zaszkodzić uprawom na wiosnę. Właśnie dlatego warto już teraz wzmocnić rośliny aktywowanym krzemem.
Jesień, to tradycyjnie czas siewu ozimin, a kolejne miesiące będą kluczowe w kontekście budowania przyszłorocznego plonu. Wyzwaniem jest bowiem okres zimowy, kiedy to rośliny muszą radzić sobie ze spadkami i nagłymi zmianami temperatur. Problematyczny bywa również okres wiosenny. Przykładowo rzepak najczęściej przemarza na przedwiośniu, kiedy po okresowej odwilży przychodzi mróz. Rozhartowane chwilowym ociepleniem rośliny stają się wręcz bezbronne. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku innych upraw.
Wzmacniamy rośliny przed zimą
Na szczęście można zabezpieczyć uprawy przed zimą stosując krzem organiczny w postaci AdeSilu i ZumSilu. To preparaty wyróżniające się najwyższą zawartością krzemu spośród wszystkich dostępnych na rynku (!). Rośliny nawożone naturalnym krzemem mają grubsze ściany komórkowe, zatem lepiej radzą sobie z rozmaitymi zagrożeniami. Wyjątkową cechą krzemu zawartego w AdeSilu i ZumSilu jest żelowanie wody w tkankach roślinnych. Woda w takiej formie zamarza w niższych temperaturach. Efekt? Znacznie wyższa mrozoodporność roślin suplementowanych krzemem organicznym.
Najlepszym sposobem zabezpieczenia roślin jest połączenie długoterminowego efektu AdeSilu z szybkością działania ZumSilu. Połączenie tych dwóch preparatów pozwala na sporządzenie we własnym zakresie najsilniejszego preparatu krzemowego na rynku jakim jest SilTom. Otrzymany w ten sposób aktywny krzem z organicznych źródeł ma bardzo skuteczne działanie w wielu uprawach co potwierdziły badania prowadzone w niezależnych placówkach. Zastosowanie przed zimą „domowej roboty” SiliTomu przyniesie najlepszy skutek.
Efekty wzmacniania roślin krzemem
Efekty stosowania aktywowanego krzemu organicznego potwierdzono w trakcie wielu badań w niezależnych ośrodkach badawczych. Poprawnie wykonana aplikacja przełoży się na:
- Nawet 32% wzrost plonu (na przykładzie papryki – wg. doświadczeń rejestrowych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach).
- Nawet 43% większa średnia długość pędów (na przykładzie borówki wysokiej – wg. doświadczeń rejestrowych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach).
- Nawet 55% wyższa biomasa korzeni już 10 dni po pierwszym oprysku (na przykładzie kukurydzy – wg. doświadczeń rejestrowych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach).
- Nawet 37% wyższa sucha masa kukurydzy w fazie pełni wyrzucania wiech (wg. Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach).
- Nawet 13% wyższe pobranie azotu bez dodatkowych dawek tego składnika (wg. Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach).
We wrześniu 2019 roku, zarówno AdeSil, jak i ZumSil objęte są promocją. Jej szczegóły oraz nieco więcej informacji na temat wzmacniania roślin krzemem znajdziecie tutaj: “Wzmacniamy rośliny przed zimą”.